blog autorski
Kategorie: Wszystkie | Artykuły | e-booki | Eseje | Opowiadania | Poezja | Publikacje | Recenzje
RSS
poniedziałek, 24 października 2016

 

 

 

Wszystko wokół jest wilgotne, lepkie niczym ciepła galaretka, dygocząca leniwie. Jest upał. Lepię się do siebie, albo świat do mnie. Wszechobecny szum nie daje zasnąć, jest w nim jakiś niepokój. Coś się dzieje, ale nie wiem co. Nie umiem niczego dostrzec. I jeszcze to dziwne pikanie. Pik, pik, pik, pik. Najpierw regularne, monotonne, a potem coraz szybsze.

 

Coś niedobrego dzieje się z moim światem. Za mało tu powietrza. Gęsty płyn wlewa się we mnie wszystkimi otworami. A przecież tak było zawsze. Teraz jednak mnie to drażni. Nie mogę się ruszyć, ciasno tu. Coraz duszniej. Gorąco. Zbyt gorąco. Pikanie coraz szybsze. Boję się. Po raz pierwszy się boję. Dziwne uczucie. Ściska mnie w brzuchu. Już się nie kołyszemy. Jakby wszystko ustało, zawieszone w gęstej ciszy. Tylko to pikanie. Można by się przyzwyczaić, gdyby było regularne i nawet przestać zwracać na nie uwagę. Ale jest raz szybsze, raz wolniejsze, czasem zanika zupełnie, by na nowo rozedrgać moim światem. O co chodzi? Coś ma się zmienić? Nie lubię zmian. Wolę stan zawieszenia. Ciepła i bezpieczeństwa. Tymczasem robi się jeszcze goręcej. Coś ciągnie mnie za głowę. Czy ja w ogóle mam głowę, czy jestem tylko bezkształtną masą?

Ból. Niespotykany, rozdzierający ból. Czuję swoje ciało. Mam granice. Nie jestem Wszystkim.

Oddzielam się od otaczającej mnie galarety. Coś wyciska mnie na zewnątrz. Nie wytrzymam. Duszę się.

 

Lepki płyn zalewa mi gardło. Ja mam gardło?

 

Nagle oślepia mnie blask. Mrużę oczy. Mam oczy. To chyba oczy. Było ciemno, teraz jest niesamowicie jasno. Nie mogę na to patrzeć. Otwieram usta i krzyczę. Ten krzyk rozrywa mi mózg. Nie jestem już sobą. Wydarto mnie z mojego świata.

 

Robi się przeraźliwie zimno. Nie znam tego stanu. Krzyczę i kulę się w sobie. Chcę wracać. Do ciepłej galarety. Chcę tonąć w upale.

 

Wrzeszczę już teraz. Nic się nie dzieje. Pikanie ustało. Coraz mniej mnie jest. Nie chce mi się krzyczeć. Marznę. Przestaję czuć. Coś mnie szarpie na zewnątrz, ale już mnie to nie obchodzi. Nie ma bólu, jest tylko chłód. I cisza.

 

Znowu zapadam się w ciemność. Jest znośnie. Chyba nadal żyję. Światło w oddali kusi przyjemnym ciepłem. Przeniosę się tam. Całą siłą woli próbuję zbliżyć się do światłości, która jest niczym dobro samo w sobie. Wiem, że już mi nic nie grozi.

 

Coś próbuje mnie jednak zatrzymać. Szarpie mnie, nie pozwala odejść. Znowu to pikanie. Nie chcę tego słyszeć. To tylko ból i chłód. Chcę ciepła i światła. Dobrego światła, a nie tego oślepiającego, zimnego. Coś ostrego wbija się we mnie i napełnia mnie palącym płynem. Czuję, jak krąży we mnie i rozpala moje komórki. Wprawia w ruch moje członki, zaczynam nimi ruszać, choć robię to wbrew woli. Nie, nie chcę. Pragnę do światła. Jakieś głosy na zewnątrz. Krzyki. Chyba nie moje, choć nie mam pewności.

 

I znowu ból. Jestem w drobnych kawałeczkach. Rozsypuję się. Nie chcę. Nie zostanę tu.

 

Nagle wszystko znika, ja znikam i rozświetla mnie światłość. Udało się. 

 

 

- Ty zawsze musisz mieć jakieś „ale” - powiedział do swojego partnera, gdy wsiadali do windy w ekskluzywnym apartamentowcu.

- Po prostu wydaje mi się dziwne, że zaprosił nas na spotkanie o tej porze...

- A co w tym dziwnego? Facet pracuje pewnie całymi dniami, nie ma na nic czasu. Przestań się spinać, Bazyl i raczej myśl o tym, jak go zbajerować, by wyskoczył z kasy. Taka okazja się nie zdarza często. A to, że wybrał akurat nas jest jak Gwiazdka w środku lata.

- Dobra, dobra, już nic nie mówię.

Marcel i Bazyl byli w branży od zaledwie dwóch lat, ale już wypracowali sobie dobrą opinię na mieście. Byli bezkompromisowi, mieli oryginalne pomysły, a ich projekty budziły nie tyle kontrowersję w środowisku celebrytów, co przede wszystkim tak pożądaną zazdrość. Niemal każda znana w stolicy osoba pragnęła mieć coś od nich. Płynęli więc na fali i nie zamierzali z niej schodzić, póki nie dorobią się wystarczającej kasy, by wprowadzić w życie to, o czym wspólnie marzyli, odkąd się poznali.

Zlecenie od warszawskiego biznesmena spadło im jak manna z nieba. Było lato. Większość celebrytów smażyła się na bałtyckich plażach, które znowu stały się trendy. W stolicy nie było nic do roboty. Czekały ich bezproduktywne dwa miesiące. Gdy zadzwonił telefon, obaj aż podskoczyli z radości. Będzie co robić, byle tylko udało im się uzyskać to zlecenie.

- Witam panów, dobrze, że już jesteście – powitał ich w progu, gdy tylko wysiedli z windy. Miał całe piętro dla siebie, więc bezpośrednio z windy wchodziło się do przestronnego salonu. Marcel i Bazyl wymienili porozumiewawcze spojrzenia. „Jak w pieprzonych amerykańskich filmach” - pomyślał Bazyl.

- Jesteśmy zaszczyceni, że wybrał pan naszą firmę. Wiemy, że teraz na rynku panuje spora konkurencja, a my mamy akurat wolny termin... - ośmielił się Marcel, na co Bazyl zgromił go wzrokiem. „Jakie wolne terminy?! Zarobieni jesteśmy po pachy!” Tak mieli przecież mówić, tymczasem przyjaciel jakby stracił rezon i przeszedł do pozycji sługi uniżonego. W ten sposób nie uzyskają dobrych cen. Bazyl postanowił wejść mu w słowo, by bardziej ich nie kompromitował.

- Proszę przedstawić pana oczekiwania, bo w biznesie czas to pieniądz, jak pan zapewne wie... A jednego i drugiego nigdy za wiele.

Biznesmen roześmiał się. Obie rzeczy były mu szczególnie drogie, gdyby mógł kupowałby czas na godziny, by mieć go więcej.

- Usiądźmy może najpierw. Drinki są już przygotowane, niech się panowie częstują.

Zaprosił ich szerokim gestem w kierunku sofy. Na szklanym stoliku stały szklanki wypełnione kolorową zawartością. Można było wybierać. Marcel podszedł i wybrał dżin.

- Trochę procentów nie zaszkodzi – usprawiedliwił się, patrząc wymownie na Bazyla.

- Ja dziękuję, na służbie nie piję. Woda wystarczy.

- Jak pan chce. Czy możemy sobie mówić na ty? Jestem Marek. - Gospodarz wyciągnął w ich stronę dłoń. Wymienili swoje imiona. - Przepraszam, że pytam, ale czy... czy panowie są... hm, razem?

- A to jakiś problem? - odruchowo oburzył się Marcel.

- Nie, nie, skądże. Tak z ciekawości pytam. Mój ochroniarz też jest cio... znaczy ten, tego...

- Gejem, chciał pan powiedzieć? - Bazyl spojrzał na Marcela, próbując przekazać mu telepatycznie, by nie zaczynał.

- Tak, właśnie. Ale mnie to nie przeszkadza.

- Dobrze, skoro już ustaliliśmy wszystko, przejdźmy może do interesów – powiedział ugodowo Bazyl. - Gdzie ma pan sypialnię?

- No tak, interesy, czas to pieniądz i tak dalej... Chodzi o to, panowie, że niedawno się wprowadziłem. Po rozwodzie jestem. Żona wzięła dom, podzieliliśmy się córką. Jedną ją mamy. Będzie mieszkać ze mną przez tydzień w miesiącu. Taka moja mała księżniczka. Do tej pory żona się nią zajmowała. Wiecie, ubranka, lalki, zabawki, te sprawy. Ja nie mam o tym bladego pojęcia. A dziecko musi mieć wszystko, co potrzeba. Tu są cztery spore pokoje. W jednym chciałem urządzić jej sypialnię, a w drugim... jak to nazwać? Pokój do zabawy?

- Acha, rozumiem, oczekuje pan od nas projektu?

- No nie tylko projektu. To musi być najpiękniejszy pokój małej księżniczki jaki sobie można wymarzyć. Wszystko tam musi być, co mają inne dzieci, a nawet więcej. Ona musi się tu czuć szczęśliwa, żeby nie chciała wracać do matki...

- Świetna motywacja – odezwał się Marcel. Chciał jeszcze coś dodać, ale znowu Bazyl zgromił go wzrokiem. - Zatem możemy także wszystko kupić i zainstalować w pokoju, ehm, księżniczki.

- Dokładnie tak. Chcielibyśmy jednak najpierw ją poznać. Aby wiedzieć co lubi, jakie kolory, muzyka, filmy...

- A tak, to zrozumiałe. Zaraz ją przyprowadzę.

Marek wyszedł. Partnerzy mieli więc czas by spokojnie rozejrzeć się po wnętrzu. Urządzone było z kiczowatym przepychem. Greckie wazy, renesansowe malowidła, jakieś puchary, trofea myśliwskie.

- Połowę tego bym wywalił – szepnął Bazyl. - Ale przynajmniej wiemy, że wszystkiego musi być dużo i z przytupem.

- Dziewczyna pewnie rozpieszczona na tysiąc sposobów.

- Dlatego wybrał nas, byśmy się do niej nie dostawiali, córunia bogatego tatunia...

- Daj spokój, jeszcze usłyszy...

- Znasz się na dziewczyńskich klamotach?

- Ani trochę, ale pogadam z siostrą. Ona ma dwie córki. Damy radę.

- Jak zawsze, jak zawsze...

Z pokoju obok dał się słyszeć harmider. Obaj spojrzeli po sobie i zamilkli, wsłuchując się w odgłosy zza ściany.

- Ale ja nie chcę! Nie będę! Mam cię w dupie!

- Zadziorna ta księżniczka... - szepnął Marcel.

W końcu ojcu udało się nakłonić córkę do wyjścia. W progu pojawił się spocony Marek trzymający za rękę naburmuszoną siedmiolatkę. Dziewczynka miał widoczną nadwagę, która sprawiała, że przedwcześnie pojawiły jej się piersi, widoczne pod opietą różową koszulką w kucyki My Little Pony. Na nosie miała okulary w plastikowych oprawkach, a na głowie opaskę z wielką kokardą. Znad legginsów w różowe ciapki wylewał się okrąglutki brzuszek. Wyglądała jakby ktoś usilnie próbował zrobić z grubiutkiej dziewczynki śliczną laleczkę Barbie. Ciuchy miała o dwa rozmiary za ciasne, co czyniło ją wizualnie jeszcze bardziej opasłą. Minę miał naburmuszoną.

- Witaj, jak masz na imię? - pierwszy odezwał się Marcel.

- No, powiedz panu, jak masz na imię, Myszko – zachęcił ojciec.

- Nie muszę.

- Ależ Myszko, bądź grzeczną dziewczynką. Moja Andżelika czasem jest nieśmiała.

Mała kopnęła ojca w kostkę i wybiegła z pokoju. Usłyszeli trzask drzwi gdzieś w odległym końcu mieszkania.

- Ma charakter. To wszystko wina matki, która ją na mnie napuszcza. Zaraz jej przejdzie – powiedział Marek i szybko ruszył w kierunku, w którym zniknęła Andżelika.

- Aniołeczek, doprawdy – Marcel uśmiechnął się do Bazyla i ścisnął go za rękę. Jak każda para marzyli o dziecku. Słodkie bobaski były takie pocieszne, wyrosnąć jednak mogły na krnąbrne bachory. Czy z takimi daliby sobie radę? Kochająca się para gejów. Czy poświęciliby wszystko, by być dobrymi, cierpliwymi ojcami? Marek po kilku minutach wrócił pokonany. Nie chciała z nim rozmawiać.

- Zmęczona jest pewnie, ma tyle stresów ostatnio. Cóż, może pokażę jej pokoje, to chociaż tyle załatwimy dziś? - Gospodarzowi było wyraźnie niezręcznie. Wyczuli to obaj i postanowili zbagatelizować zachowanie jego córki.

- Proszę się nie przejmować. Zobaczmy te pokoje. Mam siostrzenice, wiem jak to jest. Dziewczynki bywają kapryśne, przejdzie im. Jak będzie miała swój wymarzony pokój, to z pewnością będzie... milsza – Marcel bał się użyć właściwego słowa. Dziewczynka nie wywarła na nim dobrego wrażenia. W porównaniu z córkami siostry ta wyglądała i zachowywała się jak rozwydrzony potwór. Było w tym dziecku coś odpychającego. Mimo ślicznych ubranek nie wzbudzała sympatii.

- Dobrze, pokażę jak wyglądają. Będę potrzebował jak najszybciej projektów. Najlepiej graficznych, by jej pokazać. - Marek przeszedł przez salon, by gestem zaprosić ich do przejścia dalej. - Tu będzie jej sypialnia. A obok... jak to się miało nazywać?

- Bawialnia – dopowiedział Bazyl. - Jaki tu jest metraż mniej więcej?

- Możemy zrobić kilka zdjęć?

- Hmm, wolałbym nie... ten pokój będzie miał jakieś trzydzieści metrów, a tamten z piętnaście. Czy to wam wystarczy? - Marek spojrzał na zegarek. Dochodziła dwudziesta pierwsza.

- Rozejrzymy się zatem i jutro wyślemy pierwsze projekty, czy tak może być? -

- Dobrze, dobrze, byle szybko.

Marek zrobił się nerwowy. Gdy zadźwięczał dzwonek windy, aż podskoczył.

- Mam gościa. Lepiej, by panowie chwilę tu poczekali. Potem mój ochroniarz panów wypuści – przeszedł na oficjalny ton i szybko wyszedł z przyszłej sypialni córki, zamykając za sobą drzwi.

Marcel i Bazyl zajęli się oględzinami pokoju. Bazyl wyciągnął jednak komórkę i zrobił kilka zdjęć.

- Tu można postawić łóżko z baldachimem, tam małą komodę i toaletkę...

- Taką z lampkami? Jak dla gwiazdy filmowej? - dopytał Marcel z uśmiechem.

- A jak? Dziewczyna jest skazana na sukces w takich warunkach. Za pięc lat założy bloga, profil na facebooku i zacznie zbierać lajki. To pomieszczenie będzie tłem...

Marcel klepnął go plecy, by nie kończył wątku, za bardzo chciało mu się śmiać.

- Dobra, mamy już chyba wszystko...

- Idziemy?

- No tak.

Skierowali się w stronę drzwi. Marcel zdążył je lekko uchylić, gdy usłyszeli za nimi głosy. Cofnęli się odruchowo.

- To gdzie jest moja słodka blondyneczka?

- Już poszła spać – odpowiedział Marek.

- Nie pitol mi tu, tylko dawaj ją. Umawialiśmy się przecież.

- Dobra, dobra, ale bądź ostrożny, bo po ostatnim razie jej matka zaczęła coś podejrzewać...

Marcel spojrzał przez szparę w uchylonych drzwiach. Zobaczył jakiegoś mężczyznę, który rozparł się wygodnie w fotelu, pocierając dłonią o krocze. Po chwili do pokoju wszedł Marek ciągnąc za rękę zapłakaną Andżelikę.

- A co ona taka rozmazana? Nie cieszysz się, że widzisz wujka? Chodź tu maleńka, przytul się na powitanie.

Dziewczynka nie ruszyła się z miejsca. Ojciec popchnął ją lekko w kierunku gościa.

- Zobacz co ci przyniosłem. Najnowszy domek z Pet shopami. Nikt takiego nie ma, przywiozłem go dla ciebie z zagranicy. A teraz opuść te spodenki, wujek zobaczy sobie majteczki.

- O kurwa! - zaklął Marcel. Bazyl spojrzał na niego z przerażeniem.

- Nie chcę – powiedziała cicho dziewczynka.

- Może nie dziś, co? Zmęczona jest... - próbował obrony Marek.

- Co, nie dziś, nie dziś? To, kurwa, kiedy?!

Facet wstał gwałtownie i spod marynarki wyjął pistolet. Zaczął nim wymachiwać.

- Dobra, uspokój się, zrobi to, to grzeczna dziewczynka – powiedział ugodowo Marek. - Przywitaj się z wujkiem, Myszko. Wiesz jak...

Andżelika podeszła do mężczyzny i rozpięła mu rozporek. Wysupłała ze spodni prącie i wzięła do ust, jakby to był banan.

- O teraz lepiej. Ssij dobrze... Ohhh.

- Zabiję, gnoja! - prawie krzyknął Bazyl.

- Prędzej on nas, kutas ma broń – szepnął Marcel.

- Dzwonimy na policję!

- I co im powiesz?

- A teraz zdejmij majteczki i połóż się tu na fotelu... - usłyszeli zza drzwi.

- Co robić? Co robić?

- Dzwonimy na straż pożarną.

- Co?

- Przyjadą na pewno, narobią szumu, zdołamy uciec...

- Ale...

- Dla dobra dziecka...

 

 Paul Kalanithi Jeszcze jeden oddech, Wydawnictwo Literackie 2016

 

Przyznam, że z wyjątkową niechęcią otwierałam tę książkę, unikając jej przez kilka długich dni. A to z powodu poruszanego tu tematu. Gdy doświadcza się odejścia kogoś bliskiego z powodu raka, uciekanie przed tematem stanowi naturalną reakcję obronną wynikającą z niechęci wobec ponownego przeżywania traumy. Niechęć do książki wynikała także z obawy przed tym, że amerykańskie bestsellery mają skłonność do czynienia z siebie dzieł co najmniej na miarę ewangelii. Zwykle schemat wygląda podobnie: ktoś żył pełnią życia, planował karierę, gdy nagle pojawia się śmiertelna choroba, która przedefiniowuje całe dotychczasowe życie. Pacjent odnajduje Boga, rozmawia z aniołami i pragnie nieść światu mistyczne przesłanie z serii: kochaj życie, żyj chwilą i znajdź to, co tak naprawdę jest ważne. W efekcie książka staje się zbiorem wyświechtanych frazesów. Bo co jeśli ktoś to wszystko już miał, a choroba zabiera brutalnie ową radość życia?

 

Tym razem jednak jest inaczej. Na szczęście. Autorem jest neurochirurgiem – rezydentem o ambicjach literackich, który w swojej pracy stara się odkryć tajemnicę sensu śmierci. Książka zaczyna się od nieprzychylnej diagnozy – rak płuc. Paul Kalanithi, świadomy, że być może nie zostało mu zbyt wiele czasu, pragnie zrealizować marzenie, które odkładał na czas po odbyciu rezydentury. Chce napisać książkę. Siłą rzeczy pisze ją o sobie. Poznajemy zatem jego dzieciństwo, młodość, okres studiów, przygotowań do zawodu lekarza. Wrażenie robią opisy sekcji zwłok dokonywanych podczas studiów, a wreszcie – zabiegów na mózgach. Mamy do czynienia z prawdziwym fachowcem, nie unikającym medycznych terminów, a jednak jego styl sprawia, że opowieść czyta się płynnie z pełnym zrozumieniem. A przy tym z rosnącym szacunkiem dla umiejętności i wiedzy Autora. „Wezwanie do ochrony życia – zresztą nie tylko życia, ale także tożsamości (nie przesadzę chyba, jeśli powiem, że wręcz duszy) – było oczywiste w swej świętości.”

 

„Wybrałem taką, a nie inną ścieżkę kariery częściowo po to, aby zajmować się śmiercią – uchwycić ją, zdemaskować i spojrzeć jej w twarz. Neurochirurgia pociągała mnie w równym stopniu z powodu nierozerwalnego związku mózgu i świadomości, co ze względu na nierozłączność życia i śmierci.” Paul Kalanithi angażuje się w odkrywanie głębszego sensu swojej pracy, wiele czyta, starając się nie traktować w sposób bezosobowy swoich pacjentów. „Koszt mojego poświęcenia dla sukcesu był wysoki, a nieuchronne porażki przyprawiały niemal o nieznośne poczucie winy. Ale właśnie to brzemię czyni medycynę świętą, a zarazem zupełnie niemożliwą: przejmując cudzy krzyż, człowiek musi czasem ugiąć się pod jego ciężarem.” Pracuje od rana do późnej nocy, na czym mocno cierpi jego małżeństwo. Konflikt narasta, choć oszczędzono nam szczegółów w tym zakresie. Dopiero niekorzystna diagnoza spaja ich związek na tyle silną więzią, by przetrwała do końca.

 

„Ponieważ mózg zawiaduje doświadczaniem świata, każdy problem neurologiczny zmusza pacjenta i rodzinę – w idealnej sytuacji wspieranych przez lekarza – do odpowiedzi na pytanie: <<Co nadaje życiu wystarczający sens, by wciąż warto było je przeżywać?>>” Na tym pytaniu koncentruje się Autor, próbując znaleźć odpowiedź także w odniesieniu do własnego życia. Czy był wystarczająco dobry, czy osiągnął wystarczająco dużo, by był sens przedłużać jego życie o kolejne miesiące, a może lata.

 

„Ciężka choroba nie zmienia życia, ona w jednej chwili całkowicie je niszczy. Nie czułem, że mam do czynienia z objawieniem, oślepiającym rozbłyskiem ukazującym To, Co Naprawdę Się Liczy – miałem raczej wrażenie, jakby ktoś zbombardował szlak, którym dotąd podróżowałem. Pozostawało mi jedynie znaleźć inną drogę.”

 

Paul Kalanithi, jako lekarz był podmiotem działania, to on stawiał diagnozy, wykonywał ratujące życie czynności. Gdy jednak jako pacjent traci siły, traci też zdolność obiektywnego oceniania sytuacji, musi oddać się w czyjeś ręce, zaufać innym lekarzom. To musiało być szczególnie bolesne doświadczenie dla kogoś, kto operował setki osób, wykonując precyzyjne cięcia na mózgu, a teraz nie jest w stanie samodzielnie się poruszać.

 

„Zaczynałem zdawać sobie sprawę, że tak bliski kontakt z moją własną śmiertelnością zmienił zarazem wszystko, jak i nic. Przed diagnozą wiedziałem, że pewnego dnia umrę – nie umiałem tylko stwierdzić kiedy to nastąpi. Po diagnozie wciąż wiedziałem, że prędzej czy później czeka mnie śmierć – i wciąż nie byłem pewien kiedy. Teraz jednak ta świadomość była dużo bardziej nieznośna. Problem nie miał tak naprawdę charakteru naukowego. Śmierć budzi w człowieku niepokój – nie da się jednak żyć inaczej.”

 

To niezmiernie poruszając książka, wolna od pustych porad jak żyć z chorobą, przepełniona za to nadzieją, wiarą i... rozsądkiem. Zaletą jest z pewnością lekkie pióro Autora, jego umiejętność prowadzenia narracji w bardzo przejmujący sposób, w oparciu o fakty, a nie emocje. Szczera i bardzo osobista, a zarazem traktująca o sprawach ogólnoludzkich, dotyczących każdego. Tym bardziej, że kończy się nieuniknionym – śmiercią Autora.10:28, catarina78 , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
sobota, 22 października 2016

Iga Wiśniewska Przeklęta, Lucky 2016

 

W niedalekiej przyszłości miasta staną się zamkniętymi twierdzami, w których rządzić będzie przemoc. Takie reguły dyktuje urban fantasy. Do tego dodać należy obdarzone niezwykłymi mocami postaci i konflikt, który stanie się motywem przewodnim. W tym przypadku mamy tak zwanych Zmiennokształtnych, zmutowanych ludzi, którzy potrafią na zawołanie zmieniać się w drapieżne zwierzęta. To oni w praktyce sprawują władzę w Redes. Ale ktoś ich zabija w tajemniczy sposób. Sami nie są w stanie poradzić sobie z problemem. Ich przywódca zwraca się więc do dwójki detektywów, Miriam i Iwana, którzy zajmują się między innymi prowadzeniem trudnych spraw. Sama Miriam także posiada niezwykłe moce, a do tego jest atrakcyjna i wysportowana. Jest na czym zawiesić oko. Gdyby jeszcze była nieco milsza... Najlepiej dopracowaną postacią jest oczywiście tytułowa Przeklęta, osoba chowająca się za maską ironii i sarkazmu, udająca silną i niezależną, byle ukryć przed innymi swój mroczny sekret. Co oczywiście także żadną nowością nie jest. Zagadką może być tylko to: dlaczego jest „przeklęta” i kto ją przeklął. Szukanie odpowiedzi na to pytanie może okazać się kluczem do zrozumienia całości.

 

Tymczasem pojawiają się kolejne postacie, narracje prowadzone są z ich punktu widzenia, co w początkach powieści prowadzi do zagubienia. Za dużo wątków naraz. Z czasem jednak zaczyna się wszystko klarować i czytelnik może poczuć się w tym świecie nieco pewniej. Tym bardziej, że całość została perfekcyjnie złożona z gotowych klocków. Autorka świetnie porusza się po schematach fabularnych i szablonowych postaciach. Ze znanych wątków ułożyła własną fabułę, a ponieważ lubimy to, co znamy, całość nam się podoba. Starożytne mity przenikają się tu z technologiczną wizją przyszłości w dosyć przekonujący sposób. Te odwołania także sprawiają, że czytelnik odczuwa więź ze światem przedstawionym, składającym się z elementów zaczerpniętych z innych opowieści. I nie jest to wcale zarzut. Choć momentami można pogubić się w mitach, które mogą sprawiać wrażenie nieco naciąganych pod tę konkretnie fabułę.

 

Autorka starała się połączyć elementy magii i nowoczesnej technologii, zwierzęta i ludzi, naturę i cywilizację. Z jednej strony mamy świat mocno stechnicyzowany, a z drugiej postaci wyciągnięte niemalże z fantastycznych opowieści. Można zatem spodziewać się połączenia science fiction z fantasy i kryminałem (jakby nie było są tu: zbrodnia, śledztwo, szukanie sprawcy, wreszcie ostateczna rozgrywka). Są także elementy romansu. Co z tego wyszło? Każdy czytelnik powinien ocenić sam, gdyż można tę książkę zarówno skreślić, jak i stworzyć wokół niej grono wiernych fanów gotowych oddać za Przeklętą wszystko. Wszystko zależy od oczekiwań.

 

 

 

 

 13:08, catarina78 , Recenzje
Link Dodaj komentarz »

Małgorzata Kalicińska, Vlad Miller Dom w Ulsan, czyli nasze rozlewisko. Korea Południowa oczami ekspata, National Geographic 2016

 

O tym, że na miłość nigdy nie jest za późno przekonują nas liczne powieści obyczajowe, jednak traktujemy je zwykle z przymrużeniem oka: wszystko pięknie, ale przecież to tylko fikcja, w życiu jest inaczej. A jednak... Przypadek Małgorzaty Kalicińskiej, pisarki, która zasłynęła serią o Rozlewisku i Vlada Millera pokazuje, że życie potrafi zaskakiwać.

 

Oboje, będąc już w kwiecie wieku, mając za sobą związki, dorosłe już dzieci, stojąc na rozdrożu życia, poznają się za pośrednictwem Internetu. Czyż nie brzmi to jak fabuła romansu? Pod piórem pisarki z pewnością tak. Vlad pracuje dla niemieckiej firmy w Korei Południowej. Z dala od kraju, wyalienowany w środowisku, w którym wykonuje swoje codzienne obowiązki, szuka kogoś, z kim mógłby najzwyczajniej pogadać. Zaczepia pisarkę na forum, ona odpowiada, potem on odpisuje... Tak zaczyna się ich przyjaźń, która kończy się... miłością i to na drugim końcu świata. Udają się do Korei i tam rozpoczynają nowe, wspólne już życie. Książka „Dom w Ulsan” jest ich wspólnym dziełem, powstałym na bazie życiowych doświadczeń i fascynacji egzotycznym krajem.

 

Książka pisana jest z dwóch punktów widzenia: sucha, beznamiętna narracja mężczyzny i literacka, uczuciowa relacja kobiety. A całość okraszona licznymi fotografiami autorstwa Autorów, Schutterstocka i Getty Images (co może wyglądać nieco kuriozalnie w przypadku autorskiej książki, ale skoro sami nie zrobili niczego lepszego, National Geographic jako ambitny wydawca, dołożył coś profesjonalnego, by zapełnić strony). Niemniej jednak książka jest osobistą relacją, zadziwieniem nad światem, a przede wszystkim dowodem na to, że w każdym miejscu świata i na każdym etapie życia można odnaleźć szczęście. Trzeba tylko dać mu szansę, otworzyć się na nowe możliwości.

 

Ale to także opowieść o miłości, budowaniu związku, zrozumieniu swoich potrzeb i daniu sobie nawzajem pewnej swobody podejmowania własnych decyzji. Oboje są już przecież „po przejściach”. Mądrzejsi tym doświadczeniem chyba głębiej przeżywają otaczającą ich odmienną od znanej rzeczywistość, a zarazem mają do niej zdrowy dystans. To Małgorzata Kalicińska jest tą, która namawia na kolejne wyprawy, próbuje nowych potraw, oddaje się nowym doświadczeniom. Vlad Miller towarzyszy jej ze stoickim spokojem. Oboje zwracają uwagę na odmienność i oryginalność koreańskiej kultury i obyczajów, starając się je lepiej poznać i zrozumieć po swojemu. Nie rezygnują przy tym z siebie, nie przebierają się w ludowe stroje, udając kogoś, kim nigdy nie będą.

 

Ta podróż życia przynosi coś dobrego także nam, czytelnikom, pokazując, że można zrobić tak duży krok, że nigdy nie jest za późno na zmiany, że obca kultura nie stanowi zagrożenia, a jest raczej czymś co warto poznawać. Ciekawostki zawarte w książce pokazują, że poznawanie tak naprawdę nigdy się nie kończy. Zawsze można odkryć coś niezwykłego. Także w sobie.

 

 

 12:50, catarina78 , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
piątek, 21 października 2016

Agata Widzowska Galopem do gwiazd, Wydawnictwo Dreams 2016

 

Galopem do gwiazd kończy trylogię opowiadającą o niezwykłym koniu na receptę, Szogunie, wykorzystywanym w hipoterapii. Tym razem bohaterowie stają się świadkami nadnaturalnych zjawisk. Konie zaczynają siwieć, na ich brzuchach pojawiają się odwzorowania kosmicznych galaktyk, a dziwnie wyglądające zioło rosnące na łące powoduje infantylizację.

 

Dąbrówka staje się nie tylko miejscem spędzania wakacji, ale przede wszystkim centrum niewytłumaczalnych zjawisk. Bohaterowie muszą zmierzyć się z kosmiczną zagadką. Trzeba przyznać, że dosyć dziwaczną, opartą na legendzie o dzikich mustangach zamieszkujących własną planetę. Dochodzi tam jednak do katastrofy i konie muszą dokonać drastycznych zmian w dotychczasowym spokojnym życiu.

 

Tymczasem na ziemi, w owej Dąbrówce właśnie, zjawia się ekipa telewizyjna, kręcąca dokument o Szogunie. To bardzo mądry koń, z którym przyjaźni się główna bohaterka, a zarazem narratorka opowieści, Jagoda. Wcześniej nie znosiła koni, uważała je za cuchnące bestie, teraz nie wyobraża sobie życia bez nich. Dlatego gdy Szogunowi zdaje się grozić niebezpieczeństwo, jest gotowa zrobić wszystko, by go ocalić. Wkrótce okaże się, że konie przeczuwały zmiany dokonujące się w odległej galaktyce, co ma niemały związek z egipskimi piramidami... A wszystko znajduje odzwierciedlenie w zadziwiającym zachowaniu Szoguna.

 

Przy okazji mamy możliwość przyjrzeć się beztroskiemu i sielankowemu życiu na wsi, gdzie młodych ludzi nieustannie dokarmia pysznościami troskliwa ciocia, a zwierzęta zdają się być najważniejsze. Są też nawiązania do bestialskiego traktowania koni na drodze do Morskiego Oka i próby ich ratowania, oczywiście bezskuteczne.

 

Całość wzbogacają dobrze korespondujące z tekstem ilustracje Kseni Berezowskiej. A jednak coś w tej powieści zgrzyta. Fabuła jest tak nieprawdopodobna, że to aż niemożliwe. Chodziło chyba o podkreślenie szczególnej roli konia w dziejach wszechświata, jego wyjątkowości i magicznej mocy, które to powodują, że zwierzęta te są tak wdzięcznymi lekarzami i przyjaciółmi ludzi. Wydaje się jednak, że założenie jest zbyt grubymi nićmi uszyte, by je przyjąć za wiarygodne. Niemniej jednak książkę czyta się przyjemnie, zaskakuje wartką akcją i nieprzewidywalnymi rozwiązaniami fabularnymi. A przede wszystkim widać, że powstała z wielkiej miłości do koni. Temu nie da się zaprzeczyć.09:32, catarina78 , Recenzje
Link Dodaj komentarz »

Katy Evans Mine, Papierowy Księżyc 2016

 

Ach, te bestsellerowe amerykańskie powieści erotyczne dla kobiet. Mają w sobie tyle nieodpartego uroku i prostoty. Opierają się bowiem na prostym schemacie: on + ona + seks. Wystarczy tylko dodać jakieś atrakcyjne otoczenie. Katy Evans postarała się i umieściła swoich napalonych bohaterów w bezwzględnym świecie nielegalnych walk bokserskich. „Mine” jest już drugą częścią, pierwsza zwała się „Real” i odnosiła się do realności pożądania, jakie ogarniało oboje, gdy byli zbyt blisko siebie. W drugiej części nadal są napaleni. Aż iskrzy powietrze wokół nich. Remy jest bokserem, tak seksownym, że jego fanki piszczą na jego widok i mdleją od samego spojrzenia w jego stronę. „Zakończenia moich nerwów mrowią i poruszają się podniecone, gdy przesuwa wzrokiem po rzędzie, gdzie wie, że będę siedzieć. Przysięgam, że każda moja komórka drży z oczekiwania, aż jego oczy mnie odnajdą.” Facet jest niezwykły, szczególnie gdy wychodzi na ring i wygląda zabójczo: „A gdy obraca się dalej, na jego brzuchu widzę ośmiopak mięśni – ośmiopak! Owszem, to niemożliwe, ale on go ma... I tę twarz.” Wow. Brak słów po prostu. I tak cały czas. Seks wycieka z tej książki i kapie na podłogę.

 

Nasza zakochana bohaterka jest niby rehabilitantką, ale tak naprawdę odpowiada za rozładowanie napięcia seksualnego, który bokserowi bardzo skacze w górę po każdej walce. Brooke wyzwala w nim żądze, które potem rozładowuje na ringu, by z kolei wysoki poziom adrenaliny wyładowywać na niej po walce i tak w kółko. Ma gość zdrowie. Ma też skrajnie zmienne nastroje, co nie wróży niczego dobrego. Ale w jego zawodzie takie skoki to nic wyjątkowego. Sytuacja będzie musiała się zmienić, gdy po licznych akcjach w różnych okolicznościach, miejscach i pozycjach, wyjdzie na jaw, że Brooke spodziewa się dziecka. Oboje będą musieli zmierzyć się z poważnymi problemami zdrowotnymi i emocjonalnymi. Ale czym byłaby miłość, gdyby nie przetrwała takich przeszkód?

 

Psychiczne rozchwianie, niebezpieczny jakby nie było zawód, dziecko w drodze, brak stabilizacji – idealny przepis na udany, szczęśliwy związek. Ale – spokojnie – zakończenie będzie zgodne z romantycznymi oczekiwaniami, choć biorąc pod uwagę styl życia, jaki prowadzą bohaterowie, zupełnie nie pasujące do ich temperamentu. Takie jednak są wymogi gatunku. Seks w nadmiarze musi prowadzić w efekcie do ślubu.

 

Na plus trzeba zaliczyć to, że Autorka świetnie utrzymuje napięcie erotyczne przez całą fabułę. Nie daje czytelniczkom wytchnienia, nawet jak pojawia się jakiś konflikt, zawsze można go zakończyć namiętnym seksem. I tego wszystkim życzę.09:31, catarina78 , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 18 października 2016

Annabel Pitcher Moja siostra mieszka na kominku, Papierowy księżyc 2016

 

Już sam tytuł niepokoi. Na okładce – urna z prochami. Można się domyśleć czyimi... Nieprzyjemny dreszcz już przy pierwszym kontakcie z książką. Powieść pisana z perspektywy dziesięcioletniego chłopca, który pięć lat wcześniej stracił jedną z sióstr – bliźniaczek w zamachu bombowym w centrum Londynu. On, dwie jego siostry i rodzice byli na niedzielnym spacerze. Nagle – bum – wybuchły bomby podłożone w śmietnikach. Rose zginęła na miejscu. Resztki, jakie udało się znaleźć, zostały skremowane i postawione na kominku. Tak rozpoczął się proces rozpadu szczęśliwej dotąd rodziny.

 

Matka nie wytrzymuje i odchodzi z facetem z grupy wsparcia. Ojciec nie chce mieć nic wspólnego z muzułmanami, wyprowadza się zatem z synem i córką na prowincję. Tam zaczyna pić, przestaje się zajmować dziećmi, żyje wyłącznie wspomnieniami. Pech chce, że do szkoły, w której zaczyna naukę jego syn, James, chodzi tylko jedna muzułmanka i to właśnie z nią chłopiec się zaprzyjaźnia. Razem będą stanowić parę niezwyciężonych super-bohaterów. Sunya – w chuście na głowie, powiewającej na wietrze niczym peleryna Girl M. I Jamie w koszulce Spider-Mana, ratujący dziesiątki ludzi dziennie, starający się zapomnieć, że muzułmanie zabili mu siostrę. Oboje walczyć będą z klasowym sadystą-rasistą.

 

„Moja siostra mieszka na kominku” to niezmiernie poruszająca powieść o pragnieniu miłości, tęsknocie za matką, dorastaniu, prawdziwej przyjaźni, naruszonym poczuciu bezpieczeństwa, przebaczeniu, przeżywaniu żałoby, pogodzeniu się z losem, stracie, tolerancji, marzeniach, szukaniu swojej drogi... Wymieniać dalej? Można. Jednak, to ile problemów udało się ująć Annabel Pitcher w jednej, debiutanckiej (!) powieści, sprawia, że nie pozostaje nic innego, jak tylko zamilknąć z szacunkiem. Prosta narracja, ale niezmiernie skomplikowana fabuła. Zwyczajne rodzinne problemy nabierające uniwersalnego charakteru. Autorka trudne sprawy przedstawia za pomocą symboli. Koszulka ze Spider-Manem jest symbolem tęsknoty za matką, różowe włosy – próbą odcięcia się od przeszłości, odróżnienia od zmarłej tragicznie siostry, pokazania, że jest się kimś innym, sobą, a nie tylko kopią zmarłej. Pięknie też wyjaśniono znaczenie noszenia hidżabu przez kobiety.

 

Annabel Pitcher udało się pokazać, jak wygląda życie członków rodziny - ofiar tak częstych przecież zamachów. Czy radzą sobie z nienawiścią, poczuciem krzywdy, czy potrafią przeboleć stratę. W telewizyjnych relacjach z zamachów podaje się zwykle liczbę ofiar zabitych lub rannych. Nie podaje się nigdy informacji o ludziach, którzy ucierpieli w inny sposób, jak rodzina Jamiego. Tymi zajęła się właśnie Autorka, pokazując daleko idące konsekwencje agresji, wywierające destrukcyjny wpływ na bardzo szerokie grono ludzi. Nadzieja jest jednak w przebaczeniu i zakończeniu spirali nienawiści, ale to zależy wyłącznie od nas. Przemoc bowiem karmi się nienawiścią. I tylko miłość może dać jej odpór.

 

 09:51, catarina78 , Recenzje
Link Dodaj komentarz »

Martyna Kubacka Bez pamięci, Lucky 2016

 

 

„Bez pamięci” Martyny Kubackiej bazuje na motywie amnezji głównej bohaterki, która budząc się w nieznanym domu, musi dotrzeć do prawdy o sobie. Nie wie, kim jest, jak się tu znalazła, ale otoczona czułą opieką pseudo-narzeczonego dosyć szybko lokuje w nim swoje uczucia. Emocje buzują, a tych dwoje pięknych, młodych, dobrze zbudowanych ludzi nie może się sobie nawzajem oprzeć. Niejako lustrzanym odbiciem ich związku jest romans, jaki rodzi się między kobietą wynajętą do opieki nad chorą a zatrudnionym przez pana domu ogrodnikiem. Oni także folgują sobie dosyć ostro swoim namiętnościom. W tle toczy się wątek kryminalny, pełny przemocy, bezwzględności. Jest to świat, w którym rządzą mężczyźni i ich pieniądze. Kobiety stanowią zaledwie piękny dodatek do ekskluzywnych wnętrz rezydencji. Opiekujący się Kasią Piotr jest prawnikiem, broniącym przedstawicieli świata biznesu przed wymiarem sprawiedliwości. Wiedzie mu się bardzo dobrze, bo nie angażuje się uczuciowo. Jego emocje dawno umarły wraz z odejściem ukochanych członków rodziny. I dopiero Kasia vel Agata budzi w nim na nowo, to co pogrzebał wiele lat temu.

 

Cóż powiedzieć o tej powieści? Przesiąknięta jest erotyzmem, mimo wielu wulgaryzmów używanych przez bohaterów, za wulgarną uznać jej nie można. Dosadny język postaci jedynie podkreśla silne emocje, które nimi targają. Sceny erotyczne zaś, liczne, nie przeszkadzają, nie są zbędne, przeciwnie – dobrze oddają to, co dzieje się między postaciami. Całość czyta się zadziwiająco szybko, wątki się nie plączą, czytelnik nie ma wrażenia, że wpadł w sieci erotycznej pułapki. A wszystko dlatego, że ukazany tu seks nie jest tylko rozrywką, jest dopełnieniem uczuć, kwintesencją rodzącej się między bohaterami miłości. Autorce udało się utrzymać poziom napięcia przez całą historię. Każdy z bohaterów jest wyjątkowy, zapadający w pamięć, a przy tym – bardzo seksowny. Co także nie jest wcale łatwo osiągnąć.

 

Martyna Kubacka sprawnie wykorzystuje stereotypy i schematy gatunku, dodając do nich oryginalne elementy. Rzadko się bowiem zdarza, by bohaterką powieści jakby nie było erotycznej była blogerka książkowa. A tym właśnie zajmuje się po godzinach pomoc domowa. Czytanie książek ma w tej powieści spore znaczenie, pozwala oderwać się od rzeczywistości i odnaleźć w niej głębszy sens. „Jeśli chodzi o książki, to ja je kocham. Są dla mnie jak tlen – nie potrafię bez nich żyć. Są pokarmem, bez którego dusza uschłaby niczym niepodlewany kwiat. Są pocieszeniem i ukojeniem. Czasami dają radość, czasami wyciskają z oczu łzy, ale te dobre łzy, które świadczą o naszej wrażliwości i zdolności do empatii (...)”

 

Przyznać trzeba, że powieść ta napisała została z sercem, z pełnym przekonaniem o słuszności tego, co się właśnie robi, z szacunkiem dla czytelnika i z miłością do samego procesu pisania. To się wyczuwa w niemal każdym zdaniu. „Bez pamięci” nie zostało skrojone bezdusznie, by wywołać jakiś tam efekt, szokować i zdobyć sławę erotycznymi wyczynami. Choć prosta fabularnie, ale z uczuciem napisana powieść – powinna spodobać się czytelniczkom.09:50, catarina78 , Recenzje
Link Dodaj komentarz »

Elvira Menendez W sercu oceanu, Black Publishing 2016

 

Jest połowa XVI wieku, trwa bezwzględny podbój Nowego Świata. Portugalia i Hiszpania pod płaszczykiem chrystianizacji rzekomo potrzebujących nawrócenia Indian prowadzą walkę o zwierzchnictwo nad nowymi terytoriami. Po Europie krążą legendy o nieprzebranych bogactwach Indii Zachodnich. Teraz to wydaje się takie proste – zorganizować wyprawę i podbić nowe tereny. Załatwia się to w kilka dni za pomocą nowoczesnego sprzętu, wojska i paru wybuchów. Kilka wieków temu było to jednak bardziej skomplikowane.

 

Elvira Menendez w bardzo przekonujący sposób przenosi nas w realia szesnastowiecznej Hiszpanii, gdzie poznajemy nie tylko historyczne fakty, ale przede wszystkim życie ówczesnych mieszkańców kraju. Nastoletniego Alonso poznajemy w momencie, gdy wraz z matką zostaje napadnięty przed wysłanników gniewnego księcia. Chłopcu i matce udaje się uciec z płonącego domu i trafić pod opiekę przełożonego klasztoru, który darzy Alonsa ojcowskimi uczuciami. Tak się składa, że chłopiec jest potomkiem buntowników i wiele wskazuje na to, że będzie kontynuował dzieło swoich przodków. Dlatego nie podoba się lokalnemu władcy. Musi uciekać. A gdzie najlepiej się schronić, jeśli nie na terra incognita, gdzie nikt go nie zna. Chłopiec ma zaciągnąć się na statek płynący do Indii. Udaje się w tym celu do Sewilli.

 

Ale czymże byłaby taka powieść bez miłości? Z drugiej strony fabuły pojawić się musi zatem Ona. Dziewczyna ma zaledwie trzynaście lat, ale umie czytać, co jest wyjątkową umiejętnością, bardzo niemile widzianą w kręgach arystokracji. Kobieta nie powinna się odzywać, powinna zajmować się dziećmi i ładnie wyglądać. Rodzina chce wydać Anę za mąż, ale brakuje jej posagu. Na horyzoncie pojawia się jednak dla niej nadzieja, nie tylko na zamążpójście, ale i na wzbogacenie się. Oto bowiem organizowana jest wielka wyprawa mająca dostarczyć obecnym już na podbitych terytoriach hidalgom grupę młodych hiszpańskich kobiet. Panowie w Nowym Świecie zaczęli bowiem gustować w Indiankach, a mieszanie krwi nie prowadzi w dłuższej perspektywie do niczego dobrego. Należy więc wyekspediować do nich młode, piękne dziewczyny, aby to z nimi zaczęli zakładać prawdziwe hiszpańskie rodziny. Ana jest podekscytowana wizją przygody, tyle czytała o podbojach...

 

„W sercu oceanu” to pełna przygód opowieść o marzeniach, poszukiwaniach własnego miejsca w świecie. Jej zaletą jest jednak nie fantastyka, ale właśnie realizm. Autorka nie zapomniała o podstawowych sprawach, takich jak higiena na statku, wyżywienie, pranie, sposoby upiększania stosowane przez kobiety, wyszukane stroje, szczegóły związane z planem dnia. Nie ma tu spektakularnych wydarzeń, mrożących krew w żyłach pojedynków. Jest za to życie, oddane z pieczołowitością, bardzo konkretnie. Przygodą jest tu przetrwać w arcytrudnych warunkach. Opisy codziennych obyczajów mogą dziś szokować i budzić śmiech (jak choćby szczere oburzenie hiszpańskich dam na fakt, że można kąpać się częściej niż raz w roku...), ale to one właśnie sprawiają, że powieść nabiera wiarygodności.09:48, catarina78 , Recenzje
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 51