Menu

Katarzyna Krzan

Blog autorski: książki czytane nocą

Michael Tequila Niezwykła decyzja Abuelo Caduco

catarina78

Michael Tequila Niezwykła decyzja Abuelo Caduco. Humoreski i inne opowiadania, Michał Wrzesiński 2017

 

Michael Tequila mógłby być autorem pochodzącym gdzieś z Ameryki Łacińskiej, gdyby nie polskie pochodzenie. Jego opowiadania wyraźnie nawiązują do realizmu magicznego, który w naszej ojczyźnie jest ceniony, ale brak nam rodzimych autorów, będących w stanie dosięgnąć iberoamerykańskich mistrzów. Michael Tequila pisze więc pod pseudonimem, by zwieść nieco czytelnika i przenieść jego wyobraźnie w magiczne rejony. Opowiadane przez niego historie faktycznie należą do tego gatunku, miejscami nawet sięgając po absurd i wisielczy humor. Pod tym względem są bardzo kosmopolityczne i uniwersalne, oderwane od konkretnych miejsc i czasów.

Tytułowe opowiadanie „Niezwykła decyzja Abuela Caduco” opowiada o człowieku, który postanowił umrzeć. Wszystko dokładnie zaplanował, ma jednak problem z realizacją postanowienia. Już sam pomysł przywodzi na myśl opowiadania pewnego kolumbijskiego pisarza, jednak w tym przypadku autor wrócił do polskiego pochodzenia i dodał coś lokalnego, co może nie każdemu się spodobać, szczególnie tym, którzy mocno wierzą w słuszność pewnych opcji politycznych. Być może ten brak pokory sprawił, że Autor zdecydował się na samodzielne wydanie swojej książki. Pod względem treści i formy, jego opowiadania wykraczają poza to, co się obecnie wydaje i co cieszy się popularnością wśród czytelników. To bardzo autorskie, oryginalne opowiadania, nie idące zupełnie głównym nurtem, wręcz przeciwnie - płynące własnym. To może być zaletą, ale i wadą. Pomysły fabularne ma Autor bardzo intrygujące, a z opowiadań unosi się chmura poczucia humoru i delikatny opar absurdu. To sprawia, że całość stanowi lekturę przyjemną i odkrywczą.

Choć teksty zostały poddane korekcie, o czym świadczą nazwiska na stronie redakcyjnej, to mimo to styl Autora pozostawia wiele do życzenia. Można by lepiej dopracować teksty pod tym względem.

 

© Katarzyna Krzan
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci